Egzersiz rutinini hareketlendirmek isteyenler için direnç bantları harika bir seçimdir. Direnç bandı egzersizleri yaparak vücudunuzun her bölgesini çalıştırabilirsiniz. Kullanım bakımından gayet pratik bir araç olan direnç bantları aynı zamanda kas dayanıklılığı oluşturmada da etkilidir. Bu bantları dilediğiniz uzunlukta ve hafif, orta, ağır, ekstra ağır şeklinde istediğiniz zorluk seviyesine göre kullanabilirsiniz. Direnç bantları ile rahatlıkla kol, sırt, kalça gibi bölgelerinizi çalıştıracak egzersizler uygulayabilirsiniz. En etkili direnç bandı egzersizlerini merak edenler için aşağıdaki yazımızı derledik.

Bacak Egzersizi

Direnç bandı hareketleri arasında en sık başvurulanlardan biri bacak egzersizidir. Bu hareketi uygulamak için ayakta durun ve direnç bandınızı bir ayağınızın tabanı etrafında dolayın. Ardından iki elinizle bandın iki ucundan tutun ve bu uçları karnınıza doğru çekin. Bu esnada bacağınızı gövdenize doğru 45 derecelik bir açıyla öne doğru itin. Destek noktası olan ayağınızda hafif bir bükülme olduğundan emin olun ve omurganızı olabildiğince düz tutun. Bu hareketi diğer bacağınızı bükerek tekrarlayın.

Squat Egzersizi

Squat egzersizi için hafif bir direnç bandı kullanmanız yeterli olacaktır. Öncelikle bandı dairesel şekilde dizlerinizin üzerine bağlayın. Ardından ayaklarınızı kalça mesafesinden biraz daha geniş olacak şekilde açın ve topuklarınızı içe bakacak şekilde konumlandırın. Bu esnada ayak parmaklarınızı hafifçe dışa dönük tutun. Göğsünüzü dik, karın kaslarınızı ise sıkı tutun ve vücut ağırlığınızı topuklarınıza vererek squat pozisyonuna geçin. Sonrasında kalçalarınızı hafifçe arkaya ve aşağıya doğru hareket ettirin. Banda direnç uygulayarak kalçalarınızı dizlerinizle aynı hizaya getirin ve ayağa kalkarken topuklarınızı iterek kalça kaslarınızı sıkın. Dilerseniz konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebileceğiniz Doğru Squat Nasıl Yapılır? Düzenli Squat Yapmanın Faydalarıbaşlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Göğüs Egzersizi

Direnç bandınızı her iki ucundan ellerinizle sıkıca kavrayın ve kollarınızı omuz yüksekliğinde konumlandırın. Dikkat etmeniz gereken nokta; egzersizi gerçekleştirirken sırtınız tam bir destek noktasına dönüşmeli. Hareketi gerçekleştirmek için bir bacağınızı önde tutun ve bu esnada direnç bandını yanlara doğru, dirsekleriniz düz pozisyona gelene dek çekin.

Karın Egzersizi

Matınızın üzerine oturun ve direnç bandını bir ayak tabanınızın etrafına yerleştirin. Direnç bandının uçlarından iki elinizle tutun. Ardından, direnç bandını sardığınız ayağınızı havada tutun ve 45 derece geriye yaslanın. Karın kası egzersizini gerçekleştirmek için öndeki ayağınızı 30 saniye boyunca ileri iterken diğer dizinizi göğsünüze doğru çekin. Daha sonra bu egzersizi diğer bacağınızla da tekrarlayın.

Omuz Egzersizi

Omuz egzersizi için direnç bandının iki ucundan tutarak bir ayağınızla bandın ortasına basın. Bu esnada diğer ayağınızı geriye doğru atın. Sırtınız düz olacak şekilde kalçadan 45 derece açı ile öne doğru eğilin. Avuç içlerinizi içe bakacak konumda tutarak, kollarınızı uzatın. Dizlerinizi hafifçe bükün. Kollarınızı büküp dirseklerinizi geriye çekerek yumruklarınızı vücudunuza sabit şekilde yukarı doğru kaldırın. Ardından kollarınızı indirerek önceki pozisyona dönüş yapıp, egzersizi tekrarlayın.