Spor yapanlar tarafından en çok tercih edilen kıyafetlerden biri olan sporcu sütyenleri sağlık açısından olduğu kadar spor esnasında performansı yükseltme konusunda da önemli bir etmen. Her kıyafette olduğu gibi sporcu sütyeni seçerken de dikkat edilmesi gereken bazı kriterler var. Bu kriterlere uygun bir sporcu sütyeni ile yapacağınız egzersizden en yüksek verimi alabilir, günlük hayatta sporcu sütyeni giymeyi tercih edenlerdenseniz de kendinizi gün boyu rahat ve konforlu hissedebilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda sporcu sütyeni seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik.

Sporcu Sütyeni Ne İşe Yarar?

Egzersiz esnasında gerçekleşen istemsiz göğüs hareketlerinden dolayı göğüs dokunuzda bazı zedelenmeler meydana gelebilir. Bu zedelenmeler omuz, göğüs gibi vücudun üst kısmını kapsayan egzersizlerde; yanlış hareket, gerilme, sürtünme, aşırı zorlanma gibi durumlarda oluşabilir. Göğüs zedelenmesi sonucunda o bölgede ağrı ve geri dönüşü olmayan sarkma gibi sorunlarla baş etmek durumunda kalabilirsiniz.

Bütün bu riskleri önlemek için doğru seçilmiş bir sporcu sütyeni işe yarayacaktır. Çünkü doğru sporcu sütyeni göğüsleri daha iyi kavrayarak egzersiz esnasında istemsiz hareketleri önler ve böylece vücudunuzu sarkmalara karşı da koruyabilir. Sonuç olarak doğru seçilmiş bir sporcu sütyeni egzersize daha iyi odaklanmanızı ve hareketleri daha kolay gerçekleştirmenizi sağlar.

İdeal Sporcu Sütyeni Nasıl Olmalı?

Vücudunuza en uygun olan sporcu sütyenini seçebilmek için ilk olarak göğüs ölçünüzü doğru biliyor olmalısınız. Bedeninizi doğru tanıyarak göğsünüzün büyüklüğü ve yapısına uygun bir sporcu sütyeni seçmelisiniz. Mesela büyük göğse sahip olanlar egzersiz esnasında istemsiz göğüs hareketlerini önleyen, vücudu saran ve daha fazla sıkılaştırma özelliği olan sporcu sütyenlerini tercih etmelidir.

Bir diğer önemli etmen ise sporcu sütyeni seçerken egzersiz esnasında size hareket özgürlüğü sunarak performansınızı artıracak bir tercih yapmak. Yani ideal sporcu sütyeninin hareketlerinizi kısıtlamayıp aksine yaptığınız egzersizi kolaylaştıracak özellikte olması gerekiyor. Bunun için hareket esnasında sporcu sütyeninin göğüsleri iyi kavraması ve kumaşının her yöne esner özellikte olması şart.

Terletmeyen kumaştan yapılmış sporcu sütyenleri egzersiz esnasında size ekstra konfor sağlar. Özellikle dikişsiz yapısı ile teninizin tahriş olmasını engelleyen sporcu sütyenleri vücudunuzu sıkmayacağı gibi size gereken hareket imkanını da sunar. Aynı zamanda vücudu saran ve tam oturan orta destekli sporcu sütyenleri, istemsiz göğüs hareketlerini minimuma indirir. Esnek kumaş yapısına ve istendiğinde çıkarılabilen destek verici sütyen pedine sahip olan sporcu sütyenleri kullanım kolaylığı sağlar. Takılıp çıkarılabilen kapları sayesinde iç çamaşırına ihtiyaç bırakmayan sporcu sütyenleri yalnızca egzersiz esnasında değil sizi gün boyu rahat hissettirir.

COMEUP’ın gün boyu size eşlik edebilecek konfor ve stile sahip, sıkmayan ve destekleyici bir kavrama sağlayarak istemsiz göğüs hareketlerini önleyen orta destekli sporcu sütyenleri için linke göz atın!  https://www.comeup.com.tr/kategori/sporcu-sutyeni

Sporcu Sütyeni Modelleri Neler?

Sporcu sütyeni seçerken birçok farklı model ve desenle karşılaşabilirsiniz. Seçeneklerin bu kadar bol olduğu sporcu sütyenleri arasından kendinizi hem rahat hissettirecek hem de diğer spor kıyafetlerinizle uyum sağlayabilecek ürünleri tercih etmekte fayda var. Farklı renk sporcu sütyenlerini taytlarınızla değişik şekillerde kombinleyebilir, bu sayede spor şıklığını üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Günlük Hayatta Sporcu Sütyeni Giyilir Mi?

Sporcu sütyenleri egzersiz esnasında göğüsleri sabit tutar, istemsiz göğüs hareketlerini ve sarkmaların oluşmasını engeller. Bu doğrultuda bakıldığında oldukça işlevsel olan sporcu sütyenlerinin günlük hayatta giyilmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Hatta günlük hayatta sporcu sütyeni kullanmak gayet sağlıklı olduğu gibi eğer vücudunuzda göğüs ve sırt ağrılarınız varsa bu ağrıların da hafiflemesine yardımcı olur.