Havaların ısınmasıyla birlikte açık havada zaman geçirmek ve bir yandan da spor yapmak, en çok tercih edilen aktivitelerden biri oldu. Eğer siz de açık havada spor yapmayı sevenlerdenseniz özellikle metabolizmayı harekete geçirmek için kardiyo ağırlıklı egzersizlere ağırlık verebilirsiniz. Ya da daha çok kaslarınızı geliştirmek isteyebilirsiniz. Açık havada ruhunuza ve vücudunuza iyi gelecek her türlü alternatifi değerlendirebilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. O halde gelin açık havada yapılabilecek sporlar listemize beraber göz atalım. İşte vücudunuza iyi gelecek, birbirinden faydalı üç egzersiz;

Yürüyüş

Her yaştan insan için ideal bir egzersiz olan yürüyüş, vücudu forma sokma yöntemlerinin başında gelir. Açık havada spor yapmanın faydalarından biri de stresi azaltmasıdır. Bu sebeple açık havada yürüyüş yapmak günün stresini atarak rahatlamanıza yardımcı olur. Yürüyüş yapmak aynı zamanda geceleri daha kaliteli uyumanızı sağlar. Hem zihin hem de beden için pek çok faydası bulunan yürüyüş aynı zamanda bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına da destek olur. Yürüyüş esnasında sakatlanma riski de son derece düşüktür. Eğer siz de yürüyüş yapmayı seviyor ve egzersizinizin daha keyifli hale gelmesini istiyorsanız tercih edeceğiniz kıyafetler konusunda dikkatli olmanız da önemlidir. Özellikle mevsimi göz önüne alırsak, nem önleyici kumaş yapısına sahip olan ve teri vücuttan atarak kuru kalmanızı sağlayan spor kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz spor kıyafetleri aynı zamanda antrenman esnasında hareket özgürlüğü de sunmalıdır.

Koşu

Koşu her ne kadar başlangıç seviyesinde olanlar için zorlu bir egzersiz gibi görünse de zaman içinde düzenli egzersizler yaparak performans artırmak mümkün. Koşu yapmaya yeni başlayanlardansanız antrenmanlarınıza hafif tempolu koşular ile başlayabilirsiniz. Başlangıçta koşu hızı ve sürenizi minimumda tutarak devam edebilir ve zaman içinde hem hızınızı hem de sürenizi artırabilirsiniz. Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız “Etkili Koşu Teknikleri” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Koşu öncesinde ısınma egzersizleri yaparak yaşanabilecek sakatlıkların önüne geçebilirsiniz. Koşu sonrasında ise gevşeme egzersizleri yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Bisiklet Açık havada spor yapmak denildiğinde ilk akla gelen spor türlerinden biri de bisiklettir. Sağlıklı bir vücudun yanı sıra özgür hissetmeyi de sağlayan ve bireysel sporlardan biri olan bisiklet, aynı zamanda oldukça keyifli bir aktivitedir. Amatör ya da profesyonel olun hiç fark etmez, bisiklet sürerken zamanın nasıl geçeceğini anlamadığınız gibi bu esnada ciddi miktarda kalori harcarsanız. Bisiklet egzersizi diğer yandan kaslarınızın gelişmesine de yardımcı olur. Bisiklet egzersizlerinizden daha iyi verim alabilmek için doğru kıyafet tercihi yapmak önemlidir. Elastik kumaş yapısına sahip bir bisikletçi şortu ile antrenman esnasında daha rahat hareket edebilirsiniz.

Özgürce hareket etmenizi sağlayan Comeup bisikletçi taytı modelleriyle sezon trendlerini yakalayın!