Teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve beraberinde hareketsiz bir yaşamı getirmesi ile; sporun günlük yaşam içerisindeki değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Genç nüfusun yoğunlukta olduğu ülkemizde de; spora ve sağlıklı yaşama verilen önem artıyor. Dolayısıyla spor yapmaya başlamak isteyenler spor giyim ürünlerine büyük ilgi gösteriyor.

Üzerinize yakışan spor kıyafetleri tercih etmek isteyebilirsiniz; ancak sadece şık bir görünüme sahip olduğu için bir kıyafeti almanız, doğru seçim yaptığınız anlamına gelmemektedir. Spor yaparken doğru bir spor kıyafeti seçmeniz; sağlığınızı, konforunuzu ve spor sırasındaki performansınızı doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle; bu yazıda doğru spor kıyafeti seçiminin püf noktalarından bahsedeceğiz.

•Rahat hareket edebileceğiniz bir spor kıyafeti seçmeniz; spor yaparken konforunuzu doğrudan etkileyecektir. Bu noktada; fazla dar kıyafetler sizi bir süre sonra sıkabilir veya çok geniş kıyafetler, hareket özgürlüğünüzü engelleyerek sizi kısıtlayabilir. Bedeninizi çok fazla sıkmayan, ancak üzerinizde de çok bol durmayan ürünler tercih edebilirsiniz.

•Spor kıyafeti almayı planlıyorsanız, üzerinde düşünmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi; bulunduğunuz mevsimdir. Cildinizin nefes almasını sağlayan; ancak üşütmeyen ya da çok fazla terletmeyen ürünler tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin; açık havada koşu ya da yürüyüş yapan biriyseniz, rüzgarlı havalar için bir spor ceket tercih edebilirsiniz. Spor ceket seçimi ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Sonbaharla Birlikte Spor Ceket Giyme Vakti Geldi!” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

•Spor esnasında kullandığınız iç giyim ürünleri de oldukça önemlidir. Rahat bir iç giyim; spor esnasında dikkatinizin dağılmasını engeller ve rahatlık sağlar. Örneğin; sporcu sütyeni modelleri rahat hareket edebilmenizi sağlayacağı için, doğru bir seçim olabilir.

•Ayakkabı seçiminde ise; yapmak istediğiniz spor türünü baz almanız gerekmektedir. Farklı markaların spor branşlarına özel olarak ürettiği spor ayakkabılardan, size uygun olanı seçerek; spor performansınızı artırabilirsiniz.

Doğru Spor Kıyafeti Seçiminin Önemi

Doğru spor kıyafetleri yaptığınız spor esnasında sadece daha tarz görünmenizi sağlamaz; aynı zamanda sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Farklı özellikleri sayesinde spor esnasında size yardımcı olan spor kıyafetleri; doğru kombinlerle farklı spor aktivitelerinde de kullanılabilir. Örneğin; yoga esnasında kullandığınız bir tayt modelini; pilates veya fitness gibi, direnç antrenmanları sırasında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bazı spor dallarında ise, o spora özel spor kıyafetlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin; bisiklet kullanmayı seviyorsanız, bir bisikletçi taytı sayesinde sürüş esnasındaki konforunuzu artırabilirsiniz. Koşu yaparken ise; teri hızlı şekilde emerek dışarıya atan spor kıyafetleri tercih etmeniz, koşu performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.