Spor yapmayı seviyor ancak bazen yerinizden kalkacak gücü kendinizde bulamıyor musunuz? Bu soruya cevabınız evet ise düzenli egzersiz yapmanın faydalarını öğrenmek, egzersizlerinizi aksatmadan devam etmeniz konusunda size ilham verici olabilir. Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız ‘‘Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları’’ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki hayatımızın her anında hareket halinde olmak çok önemli. Çünkü bu sayede hem bedenimiz hem de zihnimiz uyanık ve dinç kalır. Düzenli egzersiz yapmanın bedenimize ve zihnimize etki eden daha pek çok kanıtlanmış faydası var. Aşağıdaki yazımızda motivasyonunuzun artmasını sağlayacak, düzenli egzersiz yapmanın faydalarını sizin için derledik.

İşte Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları:

1. Kendinizi Güçlü Hissettirir

Spor yapmadığınız zamanları bir düşünün. Hareketsiz kaldığınız ve oturduğunuz yerden kalkmak istemediğiniz anlar yaşıyor musunuz? Cevabınız evetse, düzenli egzersiz yaptığınızda kendinizi bir şeyler başardığınız konusunda daha çok motive edebilir ve özgüveninizi yükselterek daha güçlü hissedebilirsiniz.

2. Stres Seviyenizi Azaltır

Stres seviyenizi azaltmak istiyorsanız, uygulayacağınız en iyi yöntemlerden biri egzersiz yapmaktır. Nedeni ise spor yapmanın faydalarından biri de adrenalin gibi stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olarak, size kendinizi iyi hissettiren endorfin hormonu salgılatmasıdır.

3. Sizi Daha Mutlu Yapar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi egzersiz yapmak endorfin hormonu salgılatır ve bu hormon doğrudan mutlulukla ilişkilidir. Eğer düzenli egzersiz yaparsanız daha iyi bir ruh haline sahip olabilir ve seratonin ile dopamin seviyelerinizi de yükseltebilirsiniz. Sporun sakinleştirici etkisine kanıt olan bu durum, spor sonrasında kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlar.

4. Enerji Verir

Çoğu insan enerji düşüklüğünden şikayet eder. Bir şeyler yapmak istediğinde kendinde yapacak enerjiyi bulamadığından bahseder. Eğer enerji düşüklüğü yaşıyorsanız, uygulanacak en iyi yöntemlerden biri düzenli egzersiz yapmaktır. Çünkü egzersiz yaptığınızda vücudunuzda kan akışı sağlanır ve bu sayede kaslar daha fazla enerji üretmeye başlar. Yani düzenli yapılan egzersizler enerji seviyenizin artmasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda yorgunluk hissinizin de azalmasını sağlar.

5. Odaklanmanızı Sağlar

Yapılan bir araştırma sonucu düzenli egzersiz yapmanın hafızaya iyi geldiği, esnek düşünme ve dikkat becerilerini artırdığı ortaya çıktı. Aynı zamanda daha net düşünmeyi sağlayan düzenli egzersizler sayesinde zihnin odaklanma yeteneği de artıyor.

6. Hayatınıza Düzen Katar

Düzenli egzersizin bir diğer faydası da hayatınıza düzen katmasıdır. Nasıl mı? Güne sporla başlamak sonrasında işe daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Zihninizin olaylara daha kolay odaklanmasını sağlayan düzenli egzersiz sayesinde işte de tıpkı antrenmanda olduğunuz gibi kendinizi motive hissedebilirsiniz.

7. Daha İyi Bir Uyku Sağlar

Düzenli egzersiz yapmanın en bilinen faydalarından biri, uyku kalitesini yükseltmesidir. Yapılan araştırmalarda düzenli egzersiz yapan kişilerin, yapmayanlara oranla kendini gün içinde daha dinlenmiş ve daha az uykulu hissettiği gözlenmiştir.

Tags :