Masa başında çalışan kişiler gün boyunca hareketsiz kalıyor ve bu sebeple vücutlarında birtakım rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Uzun süreli oturmaktan kaynaklanan bel ve boyun ağrıları çeşitli egzersizler yaparak tedavi edilebilir. Üstelik oturduğunuz yerde uygulayabileceğiniz bu masa başı egzersizleriyle daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak da mümkün. Bu egzersizleri gün içinde düzenli periyotlarda uygulayabilir, vücudunuzun belirli bölgelerinde yoğunlaşan kas problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda her gün uygulandığı taktirde sizi daha dinamik bir vücut yapısına kavuşturacak ve olası bir tutulma sorununa karşı koruma altına alacak egzersiz yöntemlerini derledik.

Boyun Egzersizleri

Öncelikle başınızı düz bir pozisyona getirin. Derin bir nefes aldıktan sonra başınızı yavaşça göğüs bölgenize doğru eğin ve bir süre bekleyin. Ardından başınızı yavaşça yeniden kaldırarak bu kez geriye doğru alın ve birkaç saniye bu şekilde bekleyin. Sonrasında başınızı dairesel hareketler ile yavaşça döndürmeye başlayın. Bu egzersizler sayesinde kaslarınız gevşeyecek ve sonrasında daha rahat şekilde çalışabileceksiniz.

Omuz Egzersizleri

Omzunuzu kulak hizanıza getirin ve bir süre bekleyin. Ardından aynı hareketi diğer omzunuz için gerçekleştirin. Bu omuz egzersizini yaptıktan sonra nefes alarak vücudunuzu dinlendirin. Sonrasında oturduğunuz yerde ellerinizi önde birleştirip, omuzlarınızı kendi hizasında olacak şekilde öne ve arkaya hareket ettirmeye çalışın. Nefes alarak gevşedikten sonra hareketleri istek veya ihtiyacınız doğrultusunda birkaç kere tekrarlayın.

Nefes Egzersizleri

Oturur pozisyondayken ayaklarınızı rahat bıraktıktan sonra derin nefesler alın. Bu nefes alma egzersizini gün içerisinde sık sık yapmaya özen gösterin. Çünkü nefes egzersizleri vücudunuzdaki oksijen akışı sirkülasyonunu sağlar ve daha verimli çalışabilmenize yardımcı olur.

Ayak Egzersizleri

Ofis ortamında uzun saatler çalışan kişilerin zaman zaman ayak ağrılarında artış meydana gelir. Bu ağrılardan kurtulmak için en kolay yol, sık sık egzersiz yapmaktır. Günün belirli saat aralıklarında ayak bileğinizi kendi ekseni etrafında birkaç kez döndürün ve ardından diğer ayağınız için de aynı egzersizi uygulayın.

El Bileğini Germe Hareketleri

Bir elinizi karşıya doğru dümdüz gelecek şekilde, parmaklarınızı açarak uzatın. Ardından diğer elinizden yardım alarak parmaklarınızı kendinize doğru esnetin. El bileğini germeyi amaçlayan bu hareketi birkaç dakika boyunca iki elinize de uygulayın. Egzersizi tamamladıktan sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Ofis Dışında Yapılabilecek Egzersiz Çalışmaları

Yukarıda anlattığımız ofis ortamında yapabileceğiniz ufak egzersiz çalışmaları hem çalışma temponuzu hem de sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Sağlıklı bir vücudun yanı sıra daha dinamik ve etkili bir çalışan olmak isterseniz, mesai saatleriniz dışında veya hafta sonları egzersiz yapabilirsiniz. Mesela yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş, sizi daha enerjik kılacak ve haftaya daha dinamik başlamanızı sağlayacaktır. Egzersiz yapmadaki amacınız gevşemek ve rahatlamak ise pilates, yoga, koşu, yüzme gibi farklı spor aktiviteleri yapabilir, dilerseniz de bunları günlük egzersiz programınızın yanında ek olarak uygulayabilirsiniz. Hayatınıza spor aktiviteleri katmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak sizi daha sağlıklı hale getirerek, günlük hayattaki stresinizi de azaltacaktır.

Tags :