Günümüzde oldukça popüler olan ve genelde zayıflama isteğiyle başvurulan detoksun asıl amacı vücudumuzdaki zararlı toksinlerden kurtulmak. Ancak detoks uygulamadan önce bilinmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bunun için öncelikle detoksun kimler için gerekli olduğunu ve nasıl uygulanabileceğini öğrenmek gerek. Eğer siz de detoks hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Detoks Nedir? Detoks Kimler İçin Gerekli?

Hepimizin zaman zaman vücudumuzu dinlendirmeye ve temizlemeye ihtiyacı var. Bunun nedeni ise vücutta tutulan toksinler. “Detoks nedir?” sorusunun cevabı ise bu toksinlerden vücudumuzu olabildiğince arındırmak. Peki ya bu toksinler neden vücudumuzda tutuluyor? Çünkü vücudumuz; yiyecekler, hava ve su yoluyla birçok çevresel toksine maruz kalıyor. Bu da metabolizmanın doğal seviyesinin bir hayli üstünde toksin yüklenmesiyle sonuçlanıyor. Diğer sebepler ise sahip olduğumuz bazı sağlıksız alışkanlıklar, yorgunluk ve zayıflayan sinir sistemi nedeniyle doğal atılım sürecinin işleyememesi. Bu noktadan baktığımızda aslında herkes kendi gereksinimine göre, değişik miktarlarda ve farklı şekillerde detoks yapmaya ihtiyaç duyabilir.

Peki Detoksa İhtiyaç Duyduğumuzu Nasıl Anlarız?

Vücudumuzun detoksa ihtiyaç duyup duymadığını anlamak için eklem ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, hazımsızlık, sinüslerin tıkanması, dolaşım bozukluğu ve anksiyete gibi daha pek çok sendroma dikkat edebiliriz.

Detoks Programları Neler?

Detoks yalnızca beslenme ile sağlanamaz. Beslenmemizde uyguladığımız değişiklikler vücuda yeni toksinler eklemeyi kısıtlar ancak tek başına yeterli değildir. Bu yüzden var olan toksinleri vücudumuzdan atmak için sık sık egzersiz yaparak terlemek gerekir. Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız ‘‘Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Çeşitli spa merkezleri ve otellerde bu hizmet sağlansa da evinizde kendiniz de haftada bir, üç veya yedi gün aralığında, en fazla on beş günlük kürler uygulayabilirsiniz.

Evde Detoks Nasıl Yapılır?

Konu beslenmeye geldiği zaman detoks çok fazla seçenek ve program sunuyor. Örneğin gün içinde küçük değişiklikler yaparak sürdürülen detoks diyeti de var, yalnızca elma yenilen veya meyve suları tüketilen diyetler de… Ancak herhangi bir diyet veya tek tip gıda ile yapılan bu sıkı programları uygulamadan önce doktora danışmak şart. Aksi halde detoks yaparak istediğiniz verimi alamaz, faydadan çok zarar elde edebilirsiniz.

Beslenme Dışında Toksin Alımını Azaltmak İçin Yapabilecekleriniz

Pişirme Yönteminizi Değiştirin

Yedikleriniz kadar önemli bir diğer kısım, onları nasıl pişirdiğiniz. Eğer evde detoks uygulamak istiyorsanız kızartma yönteminden uzak durmalı ve yağı çok fazla ısıtmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra haşlama ve buharda pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da pişirme kaplarınızın paslanmaz çelik, porselen ya da cam olması.

Sabun ve Deterjanlarınızı Değiştirin

Evinizde bulaşık yıkarken veya banyoda kullandığınız sabunların bitkisel özlü olmasına özen gösterin. Ayrıca kimyasal katkıya sahip ürünlerden uzak durmak gerek.

Deniz ve Dağ Havası Alın

Deniz ve dağ havası iyonizasyon bakımından sağlığımız üzerinde denge düzenleyici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda bu kaliteli hava, vücudumuz için oksijen artırıcıdır.

Detoks Sağlayan Çaylar Tüketin

Yeşil çay başta olmak üzerepapatya, ekinezya, ginseng, zencefil, ginko biloba, kırmızı pancar, meyankökü de toksin arındırıcı özellikleri olan detoks etkisi yüksek çaylardır.

Duş ve Banyo Önemli

Ölü derilerden arınmak ve gözeneklerinizi açabilmek için sıcak su ile masajın bir hayli faydası vardır. Bu sayede vücudunuzdaki toksinlerden daha kolay kurtulabilirsiniz. Ayrıca cildinize kuru fırça ile yapacağınız masaj sayesinde kan dolaşımınızı hızlandırabilir ve cildinizdeki oksijen oranını artırabilirsiniz.

Vitamin Takviyesi Alın

Detoks yaparken, beslenme programınızı desteklemek için alabileceğiniz ideal antioksidan vitaminler vardır. Bu vitaminler; çinko, kalsiyum, selenyum, A, B, C ve E vitaminleridir.

Tags :