Artık birçoğumuz spor salonlarına, pilates stüdyolarına, yoga derslerine gidiyor, yürüyüş, koşu gibi aktiviteleri hayatımıza daha sık dahil ediyoruz. Sağlıklı beslenme, fit olmak gibi konular bizim için önemli hale geldi. Spora yönelik ilginin bu kadar arttığı bir dönemde, haliyle spor kıyafetleri de ön planda. Taytlar, croplar, altına giyilen spor ayakkabılar… Spor severlere eskisinden çok daha fazla seçenek sunan bu spor giyim trendiyle birlikte akılları kurcalayan yeni bir soru daha doğdu; ‘Spor yaparken ne giysem?’ Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız ‘‘Yoga Yaparken Ne Giymeliyim?’’ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Spor yaparken hareketlerin kısıtlanmaması için uygun kıyafetler giymek gerek. Bu sebepten olmalı ki en çok tercih edilen spor kıyafetlerinin başında, birçoğumuzun görmeye ve giymeye alışkın olduğu spor taytları geliyor.

Taytta önemli nokta ne?

Giydiğiniz taytın içinde hareket ederken kendinizi rahat hissetmek, egzersizlere konsantre olabilmek adına oldukça önemli. Bu yüzden tayt seçimi yaparken mutlaka alınacak ürünün spora uygun kumaştan üretilip üretilmediği kontrol edilmeli.

‘’Peki ya kumaş seçimi yaparken neleri göz önünde bulundurmak gerekiyor?’’ derseniz, aşağıda dikkat etmeniz gereken kriterleri sizin için derledik.

Spor Taytı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

1. Vücudu ve beli tamamen kavramalı

Vücudu ve beli tamamen kavrayan ürünler tercih ederek spor esnasında bacaklarınızın duruşunu en iyi şekilde görebilir, spor hareketlerini gerçekleştirirken eklemlerinizle ilgili farkındalık sahibi olabilirsiniz. Vücut ağırlığınızı nerede konumlandırdığınızı, kaslarınızı hangi bölgelerde aktifleştirdiğinizi görebilmeyi mümkün kılan bu taytlarla egzersiz esnasında konsantrasyonunuz dağılmaz. Ayrıca sunduğu hareket özgürlüğü sayesinde yaptığınız spordan daha fazla verim alırsınız.

2.Nefes alabilen ve çabuk kuruyan yapıda olmalı

Spor yaparken terlemekten kaçışınız yok. Ancak doğru kumaş seçimleri yaparak spor esnasında ve sonrasında terlemenin yol açabileceği rahatsızlık hissinden kurtulmanız mümkün. Nefes alabilen ve hızlı kuruyan kumaşlardan üretilmiş tayt seçimleri yaptığınızda, egzersizlere daha iyi odaklanabilir, sonrasında ise spor salonundan çıkıp aynı kıyafetle hayatınıza devam edebilirsiniz.

COMEUP’ın spordan sonra ter kokusunu önleyen, üzerinizi değiştirmeden güne devam edebileceğiniz birbirinden şık ürünlerine göz atmak için tıklayın!

https://www.comeup.com.tr/

3.Hızlı hareket imkanı sunmalı

Spor yaparken hızlı hareket imkanı sunan ve hareketi kısıtlamayan taytlar giymek egzersiz esnasında işinizi kolaylaştırır. İçinde kendinizi daha rahat hissettiğiniz, hareket özgürlüğü sunan taytlarla egzersizlere daha iyi odaklanır ve yaptığınız spordan daha kaliteli sonuçlar alırsınız.

4.Elastik kumaş yapısına sahip olmalı

Sporda rahatça hareket etmek önemli bir detaydır. Bu yüzden egzersizler esnasında esneme bakımından iyi olan taytlar tercih edilmeli. Tayt seçimi yaparken elastik kumaş yapısına sahip olmasına ve hareketleri kısıtlamamasına dikkat edilmelidir. Her harekete kolayca uyum gösteren ve dört tarafa esneme kabiliyetine sahip taytlar sayesinde hareketleri daha iyi gerçekleştirebilirsiniz.

5.Dikişleri rahatsız etmemeli

Tayt seçimi yaparken dikişleri yüzünden rahatsız olmayacağınız veya dikişleri patlamayacak kalitedeki ürünleri tercih etmek çok önemli. Size bu konuda büyük bir rahatlık sunan dikişsiz taytlar, yapısı gereği sürtünmeyi ortadan kaldırır ve cildinize koruma sağlar.

COMEUP’ın opak kumaş yapısı sayesinde iç göstermeyen, üçgen ağ parçası ile en zorlu yoga hareketlerinde bile sınırsız özgürlük sunan dikişsiz taytlarına göz atmak için hemen tıklayın!

https://www.comeup.com.tr/kategori/tayt

6.Ek ağ parçasına ve iç göstermez kumaşa sahip olmalı

İç göstermeyen kumaşa sahip taytlar kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Ek ağ parçası ise ekstra konfor sunmanın yanı sıra bacak esnetme hareketlerini kolayca yapmanız için destek olur. Siz de spor yaparken ek ağ parçasına ve iç göstermeyen kumaşa sahip taytları tercih ederek ekstra hareket imkanına sahip olabilirsiniz.