Hepimiz şehir yaşamından kaynaklı yoğun bir koşuşturmacanın içindeyiz. Birçoğumuz omzumuza yüklenen sorumluluklar, ofiste geçirilen uzun saatler, trafik, stres sebebiyle sakinliğe hasret kalmış durumda. Kendimizi sürekli yorgun hissettiren bu dünyadan kaçmak, iç huzur ve dinginliğe kavuşmak amacıyla yeni yollar arar olduk. Bu sebeplerden kaynaklanıyor olmalı ki son zamanlarda yogaya olan ilgi de hızla yükselişe geçti.

Bir yaşam tarzı sayılan yoga, devamlılık sonucunda bedensel ve zihinsel her türlü olumlu değişikliği kendimizde görmemizi sağlıyor. Sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayan yogayı, her yaşta ve dönemde uygulamak mümkün.

Spor alanlarında olduğu gibi yoga yaparken de giyilmesi gereken özel kıyafetler mevcut. Aşağıda yoga yaparken tercih edilebileceğiniz kıyafetleri sizin için derledik.

Ne Tür Kıyafetler Tercih Edilmeli?

Yoga esnasında konsantrasyonun bozulmaması ve egzersizlerden daha fazla verim alabilmek adına hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafet seçimleri yapmak çok önemli. Yogadan yüksek verim alabilmek için en rahat giysilerinizi tercih etmek, fazla bol ya da sıkan kıyafetlerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Yoga egzersizlerinde ayakkabı ya da çorap kullanılmıyor. Ayakların yere basışını ve yerle temasını tam olarak hissetmemiz gerek. Ayrıca saç, aksesuar gibi dikkat dağıtıcı unsurların önüne geçmekte de fayda var.

Kıyafet seçiminde yalnızca biçim değil kumaş seçimi de çok önemli. Çabuk kuruyan, nem önleyici yapısıyla teri emen ve dışarı atan kumaş yapısına sahip kıyafet seçimleri hem egzersiz esnasında hem de sonrasında kurtarıcı olabiliyor. Diyelim ki yoga dersinden çıkıp, arkadaşınızla bir cafede buluşacaksınız. Doğru kıyafet tercihleri yaptıysanız, spordan sonra üzerinizi değiştirmeden güne devam edebilmek ve kendinizi gün boyu rahat hissedebilmek mümkün.

COMEUP’ın spordan sonra ter kokusunu önleyen, üzerinizi değiştirmeden güne devam edebileceğiniz birbirinden şık ürünlerine göz atın!

https://www.comeup.com.tr/

Kıyafet Seçiminin Yogaya Nasıl Bir Katkısı Var?

Yoga yaparken vücudunuzu ve belinizi tamamen kavrayan ürünler tercih ederseniz, kıyafetleriniz hareket açınızı kısıtlamaz ve egzersizinizin verimliliği artmış olur. Üst kısım için kıyafet tercihi yaparken bol kesimli giysilerden kesinlikle kaçınmak gerek. Çünkü bol kesimli kıyafetler hareket esnasında yüzünüzü kapatabilir ve dikkatinizi dağıtabilir. İçinde rahat hareket ettiğiniz, aynı zamanda terletmeyen ve kaşındırmayan kıyafetler tercih etmek egzersizlerinize yoğunlaşmanızı sağlar. Bu da, yogaya karşı motivasyonunuzu yükseltir.

Kıyafet Seçiminde En Önemli Nokta Ne?

Yoga egzersizlerinde en önemli detaylardan biri esnekliktir. Yogaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelen kıyafet seçimini yaparken, vücudumuzun serbest olması gereken anları düşünerek hareket etmeliyiz. Uygun kıyafetler tercih ettiğimizde konsantrasyonumuzun artması ve performansımızdan daha çok verim almak mümkün. Esneme hareketleri üzerine yoğunlaşan yoga egzersizlerinde vücudumuzu ne kadar rahat bırakabilirsek hareketlerimizi de tam anlamıyla gerçekleştirmiş oluruz.

Yoga Kıyafetleri Neler?

Yoga Taytı

Yoga taytı, yoga yapanlar arasında en çok tercih edilen kıyafetlerin başında gelir. Ancak yoga taytımızı seçerken dikkat etmemiz gereken mühim bir nokta var. O da taytımızın spora uygun kumaştan yapılıp yapılmadığı. Yoga esnasında taytımızın içinde kendimizi rahat hissetmek, egzersizlere konsantre olabilmemiz adına çok önemli.

Taytın Yoga Hareketleri Üzerindeki Etkisi Ne?

Yoganın da her sporun olduğu gibi tekniği var ve en çok kullanılan terim, hizalama anlamına gelen “Alignment”. Bu terimden yola çıkarsak, yoga esnasında bacakların duruşunu tam anlamıyla görebilmek ve yoga hocamızın da görüp bize rehberlik edebilmesi için vücudumuza oturan giysiler tercih etmek gerekli.

Yogadaki diğer iki terim ise eklem ve kaslarla ilgili. ‘’Engagement’’, kası duruş esnasında fark etmek ve aktif hale getirmek anlamına gelirken, ‘’Integration’’ ise genellikle eklemler için kullanılıyor. Bu iki terimden de anlaşılacağı üzere, yoga yaparken eklemlerle ilgili farkındalık çok önemli. Yoga akışları esnasında vücut ağırlığı ile çalışıldığından dolayı ağırlığımız eklem tarafından değil kas tarafından taşınıyor olmalı. Bu sebeple yoga hocamız, vücut ağırlığımızı nerede konumlandırdığımızı, kaslarımızı hangi bölgelerde aktifleştirebildiğimizi görebilmeli. Vücudu kavrayan ve esneyebilen kıyafetler bu amaca hizmet ederken, sunduğu hareket özgürlüğü sayesinde de egzersize daha çok konsantre olabiliriz.

Tayt Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tayt seçerken vücudu ve beli tamamen kavrayan, nefes alabilen hafif kumaş yapısı sayesinde terin hızlıca kurumasını sağlayan tercihler yapmak çok önemli.

Yoga esnasında içinde rahat edebileceğimiz, esneklik ve hızlı hareket imkanı sunan taytlarla, egzersizlere iyice yoğunlaşabilmek ve performansımızı artırabilmek mümkün.

Yoga egzersizleri yaparken en çok esnetilen bölgeler bacaklar ve kalçalardır. Bu egzersizler esnasında, hareketi kısıtlamayan veesneme bakımından iyi olan taytlar tercih edilmeli.

Diğer önemli nokta ise, dikişleri yüzünden rahatsız etmeyecek ya da patlamayacak kalitede ürünler kullanmak. Bu sebeple dikişsiz taytları tercih etmek size büyük bir rahatlık sunacaktır.

Tayt seçimi yaparken kullanılan kumaşın elastik yapıda olup olmadığına çok dikkat edilmeli. Dört tarafa esneyen yapıda ve formunu kaybetmeyecek ürünler tercih etmek gerek.

COMEUP’ın opak kumaş yapısı sayesinde iç göstermeyen, üçgen ağ parçası ile en zorlu yoga hareketlerinde bile sınırsız özgürlük sunan dikişsiz taytlarına göz atmak için hemen tıklayın!

https://www.comeup.com.tr/kategori/tayt

T-Shirt

Yoga esnasında hareketler ilerledikçe vücut sıcaklığı artar ve ter dökmeye başlarız. T-shirt seçimi yaparken çabuk kuruyan kumaşları tercih etmek, t-shirt’ün vücudumuza yapışmasını ve konsantrasyonumuzun dağılmasını engeller. Aynı zamanda hareketlerimizi kısıtlama riski olduğu için bol t-shirt’ler de tercih edilmemelidir.

Sporcu Sütyeni (Bra)

Yogada da hemen hemen tüm spor branşlarında olduğu gibi sporcu sütyeni giyebilirsiniz. Dikişsiz yapısı ile teninizin tahriş olmasını engelleyen sporcu sütyenleri vücudunuzu sıkmaz, aksine size hareket özgürlüğü sunar. Vücudu saran ve tam oturan orta destekli sporcu sütyenleri istemsiz göğüs hareketlerini minimuma indirir. Esnek kumaş yapısına ve istendiğinde çıkarılabilen destek verici sütyen pedine sahip olanlar kullanım kolaylığı sağlar. Takılıp çıkarılabilen kapları sayesinde iç çamaşırına ihtiyaç bırakmayan sporcu sütyenleri yalnızca egzersiz esnasında değil sizi gün boyu rahat hissettirir.

Crop Top

Vücudu saran crop top yoga egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Crop tercihi yaparken yumuşak ve hafif kumaştan elde edilmiş olmasına dikkat etmek gerekiyor. Hızlı kuruyan kumaş seçimleri yapıldığı taktirde Croplar, spor salonundan günün yoğun temposuna ve hayatın her anına ayak uydurabilmeniz için idealdir.

Tags :