Sporla ilk tanışma oldukça zor, fakat bir o kadar da keyifli bir deneyimdir. Spor yapmaya karar vermek mükemmel bir tercih; ancak sporu bir alışkanlığa hatta hayat tarzına dönüştürmek, işin asıl önemli kısmıdır. Sporun bir alışkanlık haline gelmesi için süreklilik şart. Ancak bu sürekliliği yakalamak için de spora başlarken kötü tecrübelerden uzak durmak gerekiyor.

Belki hayatınızda ilk defa bir spor salonuna kaydoldunuz. Belki de evde spor yapmak istiyorsunuz. Her iki durumda da dikkat etmeniz gereken hususlar mevcut. Bahsedeceğimiz maddelere dikkat etmek; spora olan bakış açınızı değiştirebilir ve spora motive bir şekilde başlamanızı sağlayabilir.

Hayat Yoğunluğuna Uygun Bir Seçenekle Başla

Şimdiye kadar spora başlamamış olma sebebiniz, hayatınızın mevcut yoğunluğu olabilir. Ani toplantılar, ziyaretler ya da iş yemekleri sebebiyle dolu bir programınız varsa; bu yoğunluğa uygun bir şekilde de spor yapabilirsiniz. Her gün saatleri sabit olan grup derslerine katılmak yerine, gün boyu hizmet veren bir spor salonuna kaydolmanız çok daha avantajlı olabilir. Başka bir alternatif olarak ise açık hava koşularını tercih edebilirsiniz. Böylece spor yapmak zaman ve mekan olarak sizi kısıtlamayacaktır.

Seveceğin Aktivitelerle Başla

Koşu yapmayı ya da fitness yapmayı sevmeyebilirsiniz. Bunlar yerine zumba, aerobik, crossfit ya da yoga gibi egzersizleri deneyebilir; hoşunuza giden bir aktivite ile spor hayatınıza başlayabilirsiniz. Bu noktada tüm spor yapan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus ısınma hareketleridir.

Spor yapmaya başlamadan önce, vücudunuzu ve kaslarınızı yapacağınız antrenmana özel olarak hazırlamak çok önemlidir. Bir spor salonuna kaydolduysanız, görevli antrenörler size bir ısınma ritüeli oluşturacaktır. Eğer ki tek başınıza yapmak istiyorsanız ve sporda henüz tecrübeniz yoksa “Spor Öncesi Isınma Hareketleri” başlıklı yazımıza göz atarak kendi ısınma ritüelinizi oluşturabilirsiniz.

Değişimini Kayıt Altına Al

Spora yeni başlayanlar oldukça hızlı bir değişim yaşar. Daha önce kullanmadığınız kaslarınız, hızlı bir şekilde şekillenir ve kuvvetlenir. Ancak kendinizi her gün aynada gördüğünüz için bu değişimi anlamanız oldukça zordur. Bunun için ise spora başladığınız ilk gün kendinizi aynada önden, yandan ve arkadan çekerek saklamanız önerilir. Ortalama 12 hafta sonunda tekrar aynı ayna, ışık ve kıyafetlerle benzer fotoğraflar çekilerek değişiminizi rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Yaşadığınız değişim size motivasyon ve mutluluk verecektir.

Bir Başkası İçin Değil Kendin İçin Spor Yaptığını Unutma

Spor yapmaya başlarken belki de en önemli unsur, neden spora başladığınızı bilmektir. Spor yapmak çoğu zaman kişilerin üşenip cesaret edemediği bir aktivitedir. Özellikle bir başkasının teşviki ile başladıysanız; işte o zaman devamlılık sağlamanız daha da güç olacaktır. Bu nedenle spora başlarken, bunu kendi vücudunuz, sağlığınız, ve geleceğiniz için yaptığınızı unutmayın. Şimdi vücudunuza yaptığınız bu yatırım için ileride kendinize teşekkür edeceksiniz.