Bazı dönemlerde detoks yoluyla vücudumuzdaki ödemlerden kurtulmaya çabalarız. Peki ya bu ödemlerin sebebi nedir? Günlük rutinimizde az su içmek, stresle baş etmek veya aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek gibi sebepler vücudumuzun su tutmasına yol açabilir ve bu durum vücudumuzda şişkinliğe neden olabilir. İşte bu noktada dönemsel olarak detokslara başvurmak yerine yediğimiz besinlere dikkat etmek de fayda sağlayabilir. Bunu başarmak için detoks etkisi gösteren besinler tüketerek sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabiliriz. Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız “Sağlıklı Detoks İçin Bilinmesi Gerekenler” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki yazımızda “Detoks etkisi gösteren besinler nelerdir?” sorusunun cevabını sizinle paylaştık.

İşte Detoks Etkisi Gösteren Besinler:

Limon

Detoks deyince ilk akla gelen besinlerden biri limondur. Yapılan bir çalışmada limon tüketiminin karaciğer fonksiyonlarını düzenlediği belirtilmiştir. Çalışmada görülen bir diğer etki ise; limon tüketiminin stres kaynaklı durumların önüne geçtiğidir. Siz de sabah uyandığınızda kahvaltıdan önce bir bardak limonlu su içebilirsiniz. Bunun için bir bardak ılık suya birkaç damla limon sıkabilir ve bu suyun detoks etkisi sayesinde ödem gibi durumlarla baş edebilirsiniz.

Avokado

Günümüzün en popüler meyvelerinden biri olan avokadodan farklı noktalarda faydalanıyoruz. Bu sevilen besinin faydalarından biri vücudumuza sağladığı detoks etkisidir. Siz de içerisindeki yağ asitleri sayesinde detoks etkisi yapan yiyecekler arasında yer alan ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olan avokado ile ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Gün içinde yapacağınız avokadolu salatalar ile leziz ve sağlıklı bir besin tüketebilirsiniz.

Salatalık

Salatalık, günlük rutininizde tüketmeniz gereken su miktarını destekleyen bir besindir. Mide rahatlatıcı etkisi de bulunan salatalığı bu anlamda tercih edebilirsiniz. Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu su miktarını sağlayamadığı zaman kendini korumaya alır ve şişkinlik meydana gelir. Ancak günlük beslenmenize salatalık dahil ederek bu sorunu çözebilirsiniz. Tek başına bir su deposu sayılan salatalığı hem sade olarak hem de salatalarınızın içine dahil ederek keyifle tüketebilirsiniz.

Maydanoz

Detoks suyu tarifi deyince ilk akla gelen besinlerden biri olan maydanoz, vücuttaki şişliği alır. Aynı zamanda vücudunuzu rahatlatıcı bir etkisi bulunan maydanozu gün içinde öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Hatta sabahları güne başlarken bir miktar maydanoz tüketerek, bu besinin detoks etkisinden de yararlanabilirsiniz. Dilerseniz bir şişe suyun içerisine birkaç dal maydanoz ekleyerek detoks suyu hazırlayabilir ve bu suyu bir gece bekleterek ertesi gün tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Severek tüketilen içeceklerden biri olan yeşil çay, detoks etkisiyle de oldukça ilgi görmektedir. Yeşil çay tüketimi vücutta tutulan fazla suyu giderme konusunda etkilidir. Aynı zamanda vücudumuzu dengeleme konusunda da fayda sağlayan yeşil çayın içerisindeki antioksidanlar sayesinde detoks etkisi meydana gelir. Detoks etkisi gösteren besinlerden biri olan yeşil çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız da tavsiye edilir.