Egzersiz yapmanın ruhsal ve bedensel sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi var. Bunun için öncelikle egzersiz yapmayı bir alışkanlık haline getirmek ve günlük rutinimize dahil edebilmek gerekiyor. Belli dönemlerde egzersiz yapmaya bir hevesle başlasak da zaman içinde motivasyon seviyemiz düşebiliyor ve düzenli bir egzersiz rutini oluşturma konusunda güçlük çekebiliyoruz. Tabii bu noktada uygulanabilecek bazı yöntemler mevcut. Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız “Sporu Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Eğer siz de “Düzenli egzersiz alışkanlığı nasıl kazanılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki bilgileri sizin için derledik. Keyifli okumalar…

Planlı Olun!

Düzenli egzersiz alışkanlığı kazanabilmek için öncelikle planlı olmak gerekiyor. Bu yüzden haftanın hangi günlerinde egzersiz yapacağınızı görebileceğiniz bir takvim oluşturabilir ve antrenmanlarınızı önceden planlayıp organize olabilirsiniz. Ayrıca sizi düzenli spor yapmaktan alıkoyan bahaneleri sıralayacağınız bir liste hazırlayabilirsiniz. Bu bahaneleri listeledikten sonra onları ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinizi bir düşünün. Örneğin spor çantanızı bir gün önceden hazırlamak ya da kendinize yeni spor kıyafetleri almak size yardımcı olabilir.

Hedef Belirleyin!

Egzersizlere başlamadan önce kendiniz için bir hedef belirlemeniz oldukça önemli. Örneğin hedefiniz kilo vermek ya da daha fazla güç elde etmek olabilir. Ne istediğinizi iyi bilir ve hedefinize odaklanırsanız; egzersizleriniz esnasında kendinizi daha iyi hissedebilir, motivasyonunuzu daima üst seviyede tutabilirsiniz.

Müzik Listesi Hazırlayın!

Müzik dinlemek çoğu aktivitede olduğu gibi egzersiz yaparken de ruhunuza iyi gelir. Özellikle de motivasyon müzikleri dinlemek, antrenmanlarda hızlanmanıza yardımcı olabilir. Spora başlamadan önce sevdiğiniz şarkılardan oluşan ya da modunuzu yükseltecek bir müzik listesi hazırlayarak egzersiz esnasında motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Sevdiğiniz Hareketleri Dahil Edin!

Egzersiz yapmak her zaman zorlayıcı olmak zorunda değil. Bu yüzden antrenmanlarınızı eğlenceli hale getirebilir ve yapmaktan zevk aldığınız hareketleri bu rutine dahil ederek düzenli egzersiz alışkanlığını daha kolay edinebilirsiniz. Mesela en çok squat yapmaktan hoşlanıyorsanız, bu hareketi antrenmanlarınıza belli aralıklarla ekleyebilirsiniz. Bu şekilde sevdiğiniz egzersiz hareketlerini yapmayı iple çekeceksiniz.

Gelişiminizi Takip Edin!

Düzenli spor alışkanlığı kazanabilmenin en iyi yollarından biri de antrenmanlardaki ilerlemeyi ve gelişimi gördüğünüz andır. Antrenmanlardaki verdiğiniz çabanın size iyi sonuçlarla döndüğünü görmek, gücünüzün ve seviyenizin arttığına şahit olabilmek en büyük motivasyon kaynaklarından biridir. Bu sebeple azmi elden bırakmamalı ve düzenli sporun vücudunuzda yarattığı olumlu etkileri görmek adına çaba sarf etmelisiniz.

Antrenmanlarda Doğru Kıyafetler Seçin!

Egzersiz esnasında kıyafetlerinizin içinde rahat edebilmeniz en önemli detaylardan biri… Bu rahatlığı sağlamak üzere üretilen ve her hareketinize uyum sağlayabilen esnek kumaşa sahip spor kıyafetleri ile egzersizlerden daha iyi verim alabilirsiniz. Özellikle terletmeyen ve hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayan spor kıyafetleri tercih ettiğinizde egzersiz esnasında kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Şekillendirici etkiye ve konforlu esnek tasarıma sahip Comeup tayt modelleri için hemen linke tıklayın!