Birçok kişinin hayatında yerini alan ancak anlamı doğru bilinmeyen fitness ne demek diye merak ediyorsanız söyleyelim. Tüm sporların temeli olan fitness, sağlıklı ve formda olmak anlamına gelir. Çeşitli egzersizleri içinde barındıran fitness, aletli ya da aletsiz olarak kasları tek tek çalıştırmayı amaçlar. Vücudunuzun sıkılaşmasını ve güçlenmesini sağlayan fitness kaslara da kondisyon kazandırır. Vücudunuzda endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını sağlar. Bu yönüyle fitness kendinizi psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmenizi sağlar. Fitness ile vücudunuzu forma sokarak özgüveninizi de artırabilirsiniz. Daha önce denemediyseniz yaşınıza, vücut tipinize, kısacası kendinize uygun bir fitness programı seçtikten sonra bir uzman tarafından takip edilerek fitnessa başlayabilirsiniz.

Fitnessın Vücut Geliştirmeden Farkı Nedir?

Öncelikle fitness nedir diye soracak olursanız, fitnessın amacı vücut geliştirmekten ziyade sağlıklı ve dinç olmaktır. İdeal bir fitness programında antrenmanlarınız, ağırlık çalışmasının yanı sıra kalori harcayacağınız ve vücudunuzun zindeliğini artıracak egzersizlerden oluşur. Bu çalışma sonucunda kaslar büyümez. Vücudunuz sıkılaşarak estetik bir görünüm kazanır.

Fitness Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 • Metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Esnekliğinizi artırabilirsiniz.
 • Güç ve dayanaklılığınızı artırabilirsiniz.
 • Çevikliğinizi artırabilirsiniz.
 • Kaslarınızı şekillendirebilir ve geliştirebilirsiniz.
 • Fitness testesteron, ostreojen ve endorfin gibi hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede kendinizi psikolojik olarak daha zinde hissedebilirsiniz.
 • Stresten arınabilirsiniz.
 • Uyku düzeni sağlayabilirsiniz.
 • Kalp ve damar sisteminizi güçlendirebilirsiniz.  

Fitness ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Fitness antrenmanına başlamadan önce uygun kıyafet seçimi yapmalı ve spor ayakkabı tercihinize dikkat etmelisiniz. Antrenman programınızı uzman bir eğitmen eşliğinde gerçekleştirmeniz ve sakatlanmamanız adına antrenman öncesinde mutlaka streching hareketleri ile ısınmanız gerekir. Bir diğer önemli nokta ise eğer ağırlık egzersizlerine yeni başlıyorsanız, hafif bir antrenman uygulamalı ve ağırlıkları zaman içinde artırmalısınız.

Fitness Giyim Hakkında

Fitness için kıyafet seçimini doğru yapmak çok önemlidir. Bunun sebebi ise doğru fitness kıyafetleri tercih ettiğiniz zaman egzersizleri rahatça uygulayabilir, yaptığınız fitness hareketlerine daha iyi konsantre olabilir ve sağlıklı bir spor süreci geçirebilirsiniz. Fitness egzersizleri esnasında vücudunuzun şekliyle uyum gösterip vücudunuzu saran,  gövdeyi sıkmadan kavrayan ürünler size yüksek hareket kabiliyeti sunar. Antrenman esnasında hızlı kuruyan ve her yöne esneyen kumaşa sahip kıyafetler tercih ederek performans kalitenizi artırabilirsiniz. Fitness yaparken doğru kıyafet seçimleriyle daha keyifli bir spor deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz konuyla ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız ‘‘Fitness İçin Giyim Önerileri’’ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Fitness Giyim Önerileri

Fitness yaparken tercih edebileceğiniz bazı COMEUP modellerimizi sizin için derledik.

COMEUP’ın en zorlu fitness antrenmanlarından günün yoğun temposuna kadar hayatın her anında size eşlik edecek ürünleri için linke tıklayın!  https://www.comeup.com.tr

Tags :