Joseph Pilates tarafından esnekliği artırmak, kasları güçlendirmek ve genel vücut sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilen pilates, günümüzde en fazla tercih edilen egzersizlerden biridir. Pilatesin son dönemde bu denli popülerleşmesinin iki sebebi; hareket kabiliyetini kolaylaştırması ve tüm vücudu çalıştırması… Çoğu kişi tarafından vücut sağlığını iyileştirmek üzere de başvurulan pilatesin daha bilmediğiniz birçok faydası mevcut. Eğer pilates ne işe yarar merak ediyor, pilates egzersizlerinin vücudunuz ve sağlığınız üzerindeki etkilerini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazımızda pilatesin faydalarını sizin için derledik.

Esneklik Kazandırır

Pilates hareketleri vücudun hareket kabiliyetini artırdığı gibi esneklik kazanmanızı da sağlar. Bu sebeple düzenli şekilde pilates yaparak sakatlanma riskini de azaltmış olursunuz. Pilates egzersizleri ile bedensel farkındalığınız yükselir. Siz hiç esnek olmadığınızı düşünseniz dahi zaman içinde vücudunuzun esnekliği artar. Kaslarınızın esneklik kazanması da size bazı avantajlar sunar. Örneğin kas ağrılarınız veya bedensel gerginlikleriniz varsa pilates ile bu sorunlardan kurtulmanız mümkündür.

Vücut Duruşunuzu İyileştirir

Gün içinde dik durmaya ne kadar dikkat ediyorsunuz? Kambur şekilde durmak vücudunuzda duruş bozukluğu yaratacağı gibi zaman içinde kaslarınız arasında dengesizlik meydana getirir. Pilates egzersizleri ile bu duruma engel olabilirsiniz. Hatta vücudunuzda güç dengesi oluşturabilir, duruş bozukluklarının önüne geçebilirsiniz. Düzenli olarak pilates yapmak günlük aktivitelerinizi de daha rahat gerçekleştirebilmenizi sağlar. 

Karın Kaslarınızı Güçlendirir

Pilates hareketleri karın kaslarını güçlendirmede büyük bir etkiye sahiptir. Bunun sebebi ise pilatesin temelinde karın kaslarını sıkarak yapılan spor hareketlerinin yer alması. Karın kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız düzenli olarak pilates yaparak derindeki karın kaslarını dahi çalıştırabilir, zaman içinde dilediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz.

Kardiyovasküler Kondisyonunuzu Artırır

Kalp hızını yükselten kardiyovasküler egzersizler aynı zamanda kan dolaşım sisteminin işlevini artırır. Düzenli pilatesin etkilerinden biri de hem kalp atışlarını hızlandıran hareketleri içermesi hem de yatarak yapılan hareketlerde kalp atışlarını yavaşlatmasıdır. Bu yönüyle dayanıklılığı artıran pilates egzersizleri kalp damar sağlığını destekler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Düzenli pilates egzersizleri ile en sağlıklı şekilde incelebilmek mümkün. Bunun sebebi ise pilates yapmanın metabolizmayı harekete geçirmesi. Hızlanan metabolizmanız sayesinde vücut sıcaklığınız artar ve terlersiniz. Sonuç olarak daha hızlı kalori yakabilir ve daha rahat kilo verebilirsiniz. Dilerseniz konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebileceğiniz Pilatesin Zayıflamaya Etkisi: Pilates Zayıflatır Mı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz

Vücudunuzu Şekillendirir

Pilates ile kilo verebileceğiniz gibi kaslarınızı sıkılaştırabilir ve vücudunuzu daha da şekillendirebilirsiniz. Pilates egzersizleri kaslarınızı büyütmek yerine onların belirginleşmesini sağlar. Düzenli şekilde pilates egzersizleri yaparak vücudunuzu sıkılaştırırken, hayal ettiğiniz o fit görüntüye de kavuşabilirsiniz.

Tags :